Google Analytics yönlendirme (edinme>yönlendirme) raporlarında çoğu zaman referral olarak sanal pos adreslerini görebilirsiniz. Bu tip durumlar satış raporlarının yanlış yorumlanmasına neden olabilmektedir. Sanal pos adreslerinin görünmesini engellemek için Google Analytics filtrelemeleri kullanabilirsiniz. Bu işlem için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

**Filtreleme tanımlayabilmeniz için düzenleme yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu alanda bir işlem yapamazsınız. 

Google Analytics>Yönetici paneline giriş yapın Görünüm>Filtreler alanını seçin

 

Filtreleme adımına geldiğinizde yeni filtre oluştur diyerek filtrelemelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Filtre adı kısmına yönlendirme adını aşağıda göründüğü şekilde yazmalısınız. İsterseniz doğrulama işlemi yaparakta filtreleme sonucundaki değişiklik hakkında tahmini bir ön bilgi alabilirsiniz. Filtreleme alanlarını aynı zamanda IP adresi veya spam trafikleri vb. yönlendirme trafiklerinizi raporlarınızda görünmesini engellemek için kullanabilirsiniz.

örn adresler;

spos.isbank.com .tr, sanalposprov.garanti.com.tr, mpi.bankasya.com.tr, sanalakpos.com, fbwebpos.com, sanalpos.halkbank.com.tr, vpos.advantage.com.tr