ÜRÜN YORUMLARI

Ürün yorumları, ziyaretçilerinizin, e-ticaret sitenizde bıraktıkları yorumları görebileceğiniz alandır. Yapılan ürün yorumları direkt olarak yayınlanmamaktadır. Öncelik sizin bu yorumu onaylamanız gerekmektedir. Ürünlerinize gelen yorumları yöneteceğiniz ekrana Ürünler > Ürün Yorumları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şimdi adım adım bir yorumun oluşması için işlem adımlarına göz atalım. 

1- Müşterileriniz ürünlere nasıl yorum yaparlar?

Kişilerin ürünlerinize yorum yapabilmeleri için öncelikle siteye üye girişi yapmış olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yorumlar sekmesine tıkladıklarında "Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız." şeklinde bir ibare göreceklerdir. Üye girişi yapmış müşterileriniz ürün detay sayfasına gelir ve yorumlar sekmesine geçiş yaparlar. Daha sonra yorum yaz bölümünden; isim,soyisim ve herhangi bir e-posta adresi ile yorumlarını bırakabilirler. "Yorumunuz kaydedilmiştir. Teşekkür ederiz." şeklinde bir uyarı göreceklerdir. 

2- Site yöneticisi gelen yorumları nasıl görebilir?

İlk adımda kaydedilen yorum Ürünler > Ürün Yorumları sayfasına eklenmiştir. Ayrıca site yöneticisi admin panelinin anasayfasında yer alan "Onay / Hareket Bekleyen İşlemler" bölümünde "Ürün Yorumları" sayısını takip ederek de yeni gelen yorumlara hızlı bir biçimde ulaşabilir. Yorumu yapan kişinin isim bilgisi, mail adresi, mesajı, eklediği tarihi, hangi ürün olduğu ve yapılabilecek eylemlerin hepsi bir satır olarak görünecektir.

3- Site yöneticisi Ürün Yorumları sayfasında neler yapabilir?

Bu sayfada tüm yorumlar listelenecektir. Ayrıca isterse gelen yorumları belirleyeceği filtrelere göre listeleyebilir. Bu filtre seçenekleri şunlardır;

. Yorumun geldiği ürüne,

. Yorum gelen ürünün kategorisine,

. Yorum gelen ürünün markasına,

. Yorumun eklendiği tarihe ve

. Yorumun onaylı/onaysız olma durumuna göre filtrelemedir.

Sitenin yöneticisi isterse yorumları Eylemler kısmından onaylayabilir () veya yorumları silebilir ().

Not : Kişiler üye girişi yapsın ya da yapmasın sizin daha önceden onay verdiğiniz yorumları göreceklerdir.

4- Müşterilerimi yorum yapmaları için nasıl teşvik edebilirim?

Eğer e-ticaret sitenizde bir ParaPuan sistemini kullanarak müşterilerin sitenizden tekrar-tekrar alışveriş yapmaları için kurgular yapıyorsanız, yorum başına kazanılacak ParaPuan belirterek müşterilerinizi ürünlerinize yorum yapmaları için teşvik edebilirsiniz. Bu işlem için; Ayarlar > ParaPuan Ayarları > Ürüne yapılan yorumlarda kazanılacak puan değerini kullanabilirsiniz.

Sosyal medya entegrasyonu ile birlikte ziyaretçileriniz sosyal medya hesapları ile kolayca inceledikleri ürünlere yorum yapabilirler. Sosyal medya entegrasyonu için admin>ayarlar>genel ayarlar>site yönetim araçlarına gelip sosyal medya bilgilerini girmeniz yeterlidir.