Web sitenizin Google arama motorunda daha hızlı indexlenebilmesi için ve bundan sonra gireceğiniz ürünleri daha hızlı algılayabilmesi için yapmanız gereken işlemdir. Aşağıdaki resimlere bakarak adım adım kolay bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirebilmeniz için bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

https://www.google.com/webmasterswww.google.com/webmasters/? linkine tıklayarak ilgili sayfayı açınız.
Açılan sayfada search console'da oturum açın linkine tıklayarak doğrulama alanına
giriş yapabilirsiniz.

Çıkan ekrana sitenizin adresini yazınız ve sonrasında "Site Ekle" butonuna basınız.Sonrasında açılan ekrandaki alandan "Alternatif yöntemler" sekmesini tıklayın ve HTML etiketini seçiniz. Hemen altında çıkan meta name= content" (Resimde gösterilen kod) kodunu kopyalıyorsunuz.Content yazısından sonra gelen " " arasındaki kod.   .. Kodunuzu kopyaladıktan sonra Ticimax yönetim panelinizden Ayarlar-Genel ayarlar-Arama motoru bilgileri alanına bu kodu yapıştırarak kaydediniz...  .. Sonrasında Google Web Yöneticisi Araçları paneline geri dönerek sayfanın en altına inerek "Doğrula" butonuna basarak doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

SİTEMAP (SİTE HARİTALARI) EKLEME

Sitemap linklerinizi Google'a bildirmenin bir yoludur. Altyapımızda, E-ticaret sitenizde yer alan tüm içeriğe ait linklerin yer aldığı xml yapısına tek bir panel üzerinden kolayca alabileceğiniz bir yapı mevcuttur.  Admin>Entegrasyonlar>XML sitemap alanını ziyaret ederek site haritalarınızı alabilirsiniz.

Site haritalarınız sitenizdeki verilere göre 500'lü gruplar halinde listelenir. 

Örnek site haritaları aşağıda ki gibidir, her bir haritanın üzerine tıkladığınızda size ilgili haritaya ait link listelerini dökecektir. Yukarıda yardım sayfasında yer alan yönergelere göre Search console'de ilgili alana ekleyeceğiniz uzantı ise alan adı sonunda yer alan   /Sitemap1.xml şeklinde olacaktır. Her bir listeyi bu şekilde search console'a ekleyebilirsiniz. Google doğrulama ve sitemap kaydı için aşağıda ki yönergeleri takip edebilirsiniz.

 

 

 Sol tarafta menülerin altında yer alan ''Crawl'' (Tarama) giriş yapın ve sağ üst köşede yer alan ''sitemap'' (Site Haritaları) ekleye tıklayın ve ''Sitemap'leri'' ekleyin. Googlesearch console'a site haritalarınızı göndermek için ilgili yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz>Google Search Console'a site haritası gönderme