TASARIM AYARLARI

Sitenizin genel anlamda tasarımı ile illgili ayarlamaları Tasarım > Tasarım Ayarları sayfasından yapabilirsiniz.

Bu sayfa içerisinde üç sekme yer almaktadır. Bunlar;

.    Tasarım Ayarları,
.    Tasarımlar ve
.    Slider Ayarlarıdır.
Tasarım Ayarları sekmesinden;
Tema bölümünden temanızı belirleyebilirsiniz. Bu alanda tüm standart temalar, sizin tasarım > tema yönetimi alanından kendi oluşturduğunuz temalar ve size özel bir özel tasarım yapılmış ise "Ticimax Özel Tasarım" teması yer alacaktır. Ayrıca "önizleme" butonu ile müşteri tarafına yansıtmadan o temanın sitenizde nasıl görüneceğine hızlıca göz atabilirsiniz.
Temaya uygun resim boyutlarını (anasayfa banner resim boyutu, liste resim boyutu, ürün detay resim boyutu, büyük resim boyutu) pixel türünde düzenleyebilirsiniz. Standart ve özel tasarımlarımızda siz temayı değiştirdiğiniz zaman o temaya uygun olan ve önerilen resim boyutları otomatik olarak gelecektir. Boyutları değiştirdiğinizde geri dönmek isterseniz Varsayılan Boyutları Getir butonuna () tıklayabilirsiniz.
Sizler ürüne resim yüklerken "Büyük Resim Boyutu" alanında yazan ölçülere sadık kalırsanız temanız için en uygun görüntüleri elde etmiş olursunuz. Aynı şekilde sliderlarınız için de "Anasayfa Banner Resim Boyutu" ölçülerine sadık kalmanız gerekmektedir. Örneğin bu alanda 1220 x 50 yazıyor ise sizin 1220 pixel genişliğinde slider görseli yüklemeniz gerekmektedir. Yükseklik ölçüleri size kalmıştır. Yani 1220 x 300,350,400 px vb. boyutlarda yükleyebilirsiniz. Öneri olarak; tüm sliderlarınızın aynı yükseklikte olması daha düzgün bir görüntü sağlayacaktır.
Not: Boyutlarda değişiklik yaptığınızda önceden yüklediğiniz görsellerde geriye dönük bir değişiklik olmayacaktır.
Favicon: Bu bölümden sitenizin simgesini ayarlayabilirsiniz. Yükleyeceğiniz görsel 50x50px, 30x30px gibi kare ve küçük bir boyutta olmalıdır. Faviconların tarayıcı örnek görümü şu şekilde olacaktır;

Logo Tasarımı: Bu alandan sitenizin logusunu ve logonun hizasında olan head alanını yönetebilirsiniz. Design ya da HTML alanından eklediğiniz yazı, resim, logo vb. içeriklerinize diğer editör sayfalarında olduğu gibi linkler verebilir ve içerikleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
Footer Tasarımı: Bu bölümden sitenizin footer alanını yönetebilirsiniz. Design ya da HTML bölümünü kullanarak düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfaların linklerini bu alandan başlıklara tanımlayabilirsiniz. Her temaya uygun footer yapısı farklı olacağı için tema değiştirdiğinizde footer alanlarında bozulma yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle temanıza karar verin ve daha sonra footer alanında içerik düzenlemelerinizi yapın. Bu sayede tema değişiminden sonra tekrar düzenleme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Temaların standart footer HTML kodlarına destekalini.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Mobil Logo Tasarımı: Eğer responsive bir tema kullanmıyorsanız ve mobil 1 - 2 temalarından biri aktif ise bu alandan mobil temada görünecek logo & head bölümünü yönetebilirsiniz. Eğer responsive bir tasarım kullanıyorsanız bu alanı boş bırakabilirsiniz.
Tasarımlar sekmesinden sistemde mevcut olan tasarımların birer örnek görüntüleri yer almaktadır. Bu sayade tasarım önizlemelerini hızlı bir şekilde görebilirsiniz ve beğendiğiniz bir tasarımı sağ üst köşede yer alan tasarımı uygula butonu ile hızlıca siteye uygulayabilirsiniz. Slider Ayarları bölümünden ise Tasarım > Animasyon Yönetimi alanından eklediğiniz sliderlar üzerinde geçiş efekti, geçiş süresi vb. gelişmiş düzenlemeler yapabilirsiniz. Animasyon Yönetimi konusunda hazırlamış olduğumuz doküman ile slider ayarları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.