Kategori yönetimi alanından, e-ticaret sitenizde kullanmak istediğiniz tüm kategorileri oluşturabilirsiniz. Sınırsız,ana kategori, alt kategori ve alt alt kategori ekleyerek düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca kategorilerinizi tut-sürükle bırak yöntemi ile birleştirebilir ya da sıralamalarını değiştirebilirsiniz. Kategori bazlı SEO ayarlarınızı da kolayca yapılandırabilirsiniz böylece arama motorlarında kategorilerinizin yer almasını sağlayabilirsiniz. 

 Kategori yönetimi ekran görüntüsü aşağıda yer almaktadır; ürünler> kategori yönetimi

 

Düzenlemek istediğiniz kategori üzerine gelip sağ tık yaparak ilgili kategoriyi düzenleyebilir ya da yeni br alt kategori ekleyebilirsiniz. Bu işlemi alt kategoriler içinde yaparak düzenleyebilir ve alt alt kategoriler ekleyebilirsiniz. 

Kategori > sağ tık >düzenle/alt kategori ekle

Düzenlemelerinizi sağ tarafta açılan yeni alanda yapabilirsiniz. Kategori adı ve içeriğini S.E.O bilgilerini değiştirebilirsiniz.

*Kategori resmi ; Yalnızca Mobil1 tema için geçerli kategori resimleridir. Kare formatında 50X50 ölçülerinde eklenebilir. Responsive tasarım yerine mobil 1 temayı kullanmayı tercih ederseniz kategori resmini ekleyebilirsiniz. 

*Kategori Sayfa İçeriği ; Arama motorlarındaki performansınızı olumlu yönde etkileyecek en önemli araçlardan biridir. Kategori içeriğine anahtar kelimelerinizi içeren metin girerek kategori tanıtımınızı yapabilirsiniz. 

 ...sayfanın sonunda kategori bazlı SEO ayarlarınızı yapabileceğiniz alan yer almaktadır. Burada yer alan ;

Kategori Adresi; kategorinizi oluşturduğunuz anda otomatik olarak gelmektedir. Ancak linki istediğiniz şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

SEO Title; arama motorlarında görünen başlık alanıdır. Örneğin Google'da mavi olarak renklendirilmektedir. Örnek görünüm aşağıda yer almaktadır. Başlığınızın 70 karakter üstü olmamasına dikkat etmenizi öneririz, 70 karakter üstü uzun olan başlıkların google bot'ları tarafından tamamının okunmadığı bilinmektedir. 

SEO Keywords;  anahtar kelimelerinizi eklemeniz gereken alandır. Buraya kategorinzi belirten kelimeler eklemeniz önerilir. Örneğin ; ''Bayan giyim, bayan giyim ürünleri, bayan giyim modelleri, bayan giyim sitesi, bayan giyim kategorisi '' kelimenizi ekledikten sonra virgül ve bir boşluk bırakmalısınız ve toplam karakter sayınız 250 üstü olmamalıdır. 

SEO Description; arama motorlarında başlığın altında yer alan 2 satırlık alan açıklama alanıdır. Açıklamalarınızı girerken ilgili kategoriyi iyi net ve doğru bir şekilde niteleyen kelimeler kullanmanız önemlidir. Önerilen karakter sayısı ise 160'tır. Açıklamanızın eksik görünmemesi için 160 karakterin üzerinde metin girmemenizi öneririz.

Örnek görünüm;

 


 

 Kategori içerik görünümü;

 


!! Eğer ana kategoriye bağlı bir alt kategori varsa kategorileri direkt silemezsiniz. Kategorilerdeki ürünleri farklı kategorileri taşıdığınızda silme işlemini yapabilirsiniz.

**Kategorilerle alakalı toplu ürün işlemleri için ürün yönetimi>toplu ürün işlemlerini kullanabilirsiniz. 

**Kategorideki ürünlere etiket eklemek için yine ürün yönetimi>toplu ürün işlemlerini kullanabilirsiniz.

**Kategori içindeki ürün sıralamalarını düzenlemek için ürün yönetimi >gelişmiş ürün sıralamayı kullanabilirsiniz.