Ticimax Destek Merkezi

Ne arıyorsunuz?

Kategori Yönetimi

Kategori ekleme için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Kategori yönetimi alanından, e-ticaret sitenizde kullanmak istediğiniz tüm kategorileri yönetebilirsiniz. Sınırsız ana kategori, alt kategori ve alt alt kategori ekleyerek düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca kategorilerinizi tut-sürükle bırak yöntemi ile birleştirebilir ya da sıralamalarını değiştirebilirsiniz. Kategori bazlı SEO ayarlarınızı da kolayca yapılandırabilirsiniz böylece arama motorlarında kategorilerinizin yer almasını sağlayabilirsiniz. Kategori Yönetimi sayfanıza Ürünler > Kategori Yönetimi ile ulaşabilirsiniz.

 

Kategori yönetimi sayfasında yapabileceğiniz işlemler şunlardır;
.    Ana kategori ekleme,
.    Alt kategori ekleme,
.    Kategori taşıma,
.    Kategori silme,
.    Kategori sayfasına özel slider ekleme,
.    Kategori sayfasını site tarafında görüntüleme,
.    Kategoride yer alan ürünleri panelde görüntüleme ve
.    Kategorinin aktif/pasif durumu değiştirme.

1.    Ana Kategori Ekleme
Sitenize ana kategori ekleme için kategori yönetimi sayfasından Ana Kategori Ekle butonuna () tıklayınız. Gelen ekrandan kategorinin adını, var ise kategori kodunu ve kategorinin kategori ağacınızda yani kategori blokta görünüp görünmeyeceğini belirleyin.

 Adwords Kategori Adı;

Kategorinizi, Google, Facebook vb. reklamların ürün sınıflandırmasına göre belirtmek için bu alanı kullanın. Bu alan sayesinde, reklamlarınızın daha doğru arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Kategori kodu

alanı nedir ve doldurulması zorunlu mudur?
.    Doldurulması zorunlu bir alan değildir. Bir tedarikçi konumunda ve dışarıya ürünlerinizi XML formatında veriyorsanız; bu kategorinin o XML içerisinde görünmesi istediğiniz kodu bu alandan belirtebilirsiniz. Aynı isimli birden fazla kategoriniz var ise bunları XML'de daha kolay sınıflamanıza yarayacaktır.

Daha sonra kategori sayfa içeriği bölümünden editör sayfasını kullanarak kategori sayfasında ürünlerden önce görünmesini istediğiniz resim, yazı ya da video var ise ekleyiniz.

Siteniz üzerinde kategori sayfa içeriği şu şekilde görünecektir;

 

Son olarak kategoriye SEO bilgilerini girin. Ayrıca kategorinin Url'i kategori adından otomatik olarak oluşacaktır. İsterseniz Url'e el ile de müdahale edebilirsiniz. Kaydet butonuna () tıkladığınızda yeni ana kategoriniz oluşacaktır.

2.    Alt Kategori Ekleme
Kategoriye sağ tıklayın ve "Alt Kategori Ekle" seçeneğini seçin.  Diğer tüm işlemler "Ana Kategori Ekle" ile aynıdır.

3.    Kategori Taşıma
Kategorilerinizi tut-sürükle-bırak yöntemi ile birbiri altına taşıyabilir ya da sıralarını değiştirebilirsiniz.

4.    Kategori Silme
Kategorilerin solunda yer alan checkboxlar ile kategorileri seçebilir ve silebilirsiniz (). Eğer kategoride ürün yok ise direkt olarak silecek, eğer ürün var ise size bu ürünlerin aktarılmasını istediğiniz bir hedef kategori soracaktır.

5.    Kategori Sayfasına Özel Slider Ekleme: Aşağıdaki görselden "Slider" butonuna tıklayınız.
6.    Kategori Sayfasını Site Tarafında Görüntüleme: Aşağıdaki görselden "Kategoriye Git" butonuna tıklayınız.
7.    Kategoride Yer Alan Ürünleri Panelde Görüntüleme: Aşağıdaki görselden "Ürünler" butonuna tıklayınız.
8.    Kategorinin Aktif/Pasif Durumu Değiştirme: Aşağıdaki görselden "Aktif/Pasif" butonlarına tıklayınız.Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : info@ticimax.com
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.